Mis infot annavad valgustitel lühendid IP ja IK?
Välis-, vannitoavalgust või muud valgustust otsides oled ilmselt tabanud end sümbolite kombinatsiooni müsteeriumis, mis algavad tähtedega IP või IK
IP klassifikatsioon (Ingress protection) kirjeldab seadme vastupidavust vee ja tahke keskkonnaga kokkupuutel. IK kirjeldab aga mehaanilise kokkupõrke taluvust.
Kaitseastme (kujul IPxy) esimene number näitab kaitset tahkete kehade/osakeste eest ja teine number kaitset vee eest. Standard annab seadme kasutajale täpsema ülevaate lihtsa koodi kujul selle vastupidavusest keskkonnamõjudele. Vee puhul on tegemist puhta veega ning testi ajaline pikkus kõigub 3-30 minuti vahel.
Välistingimustes peaks valgustil olema vähemalt IP43, mis peab vastu kergele vihmale.
See on rahvusvahelise kaitse märge, mida on kirjeldatud standardiga EN 60529. Need standardid on vabalt leitavad, kuid on tasulised ning autoriõigustega kaitstud, seega ei ole võimalik kogu infot nende kohta kajastada.
Lisaks IP numbrile kirjeldab seadme mehaanilise kokkupõrke taluvust IK number, mis väljendub džaulides. Selle omaduse kirjelduse tabel on pärit Standardist EN 62262. IK number on 11-sammulisel skaalal ja võimaldab määrata seadme korpuse kaitseastme väliste mehaaniliste löökide eest. Mida kõrgem on IK-kood, seda suurem on mehaaniline tugevus/vastupidavus.